Wszystkie wpisy, których autorem jest Marek

Otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w Zgorzelcu.

22 maja 2025 roku w Zgorzelcu oficjalnie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) specjalizujące się w dziedzinie energetyka. Nowoczesna placówka powstała w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Francuskiej, dzięki współpracy Powiatu Zgorzeleckiego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), reprezentowanego przez Oddział Piotrkowski. Gospodarzem wydarzenia była pani Monika Listwan, Dyrektor nowopowstałego BCU.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób, w tym: pani Iwona Krawczyk – Posłanka na Sejm RP, pani Marzena Machałek – Poseł na Sejm RP, pan Dariusz Wójcik – Dolnośląski Wicekurator Oświaty, przedstawiciele Marszałka Województwa Dolnośląskiego w osobach pana Kamila Barczyka i pani Ewy Kocemby, przedstawiciele władz samorządowych z panem Arturem Bielińskim – Starostą Powiatu Zgorzeleckiego i Mirosławem Fiedorowiczem – Wicestarostą. SEP reprezentowali Marek Młynarczyk – prezes Oddziału Piotrkowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Marek Kucia – Wiceprezes Oddziału. Obecni byli również przedstawiciele instytucji edukacyjnych, służb mundurowych oraz przedsiębiorcy. Imprezę uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Inwestycja w przyszłość energetyki

Projekt BCU w Zgorzelcu realizowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, z budżetem wynoszącym 15 milionów złotych. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie wykwalifikowanych kadr dla nowoczesnej gospodarki energetycznej poprzez stworzenie przestrzeni do innowacyjnej współpracy między edukacją zawodową a biznesem. 

Centrum oferuje kompleksowe zaplecze edukacyjno-szkoleniowe, w tym:

  • pracownię szkolenia teoretycznego,
  • dwie pracownie komputerowe,
  • pracownię maszyn,pracownię elektromobilności,
  • pracownię instalacji elektrycznych,
  • pracownię pomiarowo-montażową rozdzielnic dla inteligentnych budynków,
  • salę demonstracyjną,
  • pomieszczenia dla kadry wykładowczej oraz administracyjne.  

Do 30 czerwca 2026 roku planowane jest przeszkolenie 424 uczestników, w tym 132 osób młodych, 244 osoby dorosłe oraz 48 nauczycieli kształcenia zawodowego. 

Rola Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), poprzez Oddział Piotrkowski, pełni rolę partnera branżowego w projekcie BCU w Zgorzelcu. SEP wnosi swoje doświadczenie i kompetencje w dziedzinie elektryki, uczestnicząc w kształtowaniu programów nauczania oraz organizacji szkoleń i egzaminów zawodowych. 

SEP będzie także pełnił rolę instytucji certyfikującej w zakresie kwalifikacje sektorowej w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Współpraca z przemysłem

W ramach BCU nawiązano również współpracę z firmą Innovation AG, która objęła patronatem klasy kształcące się w zawodzie technik elektromobilności. Partnerstwo to obejmuje m.in. współtworzenie programów nauczania, organizację wycieczek zawodoznawczych oraz możliwość odbywania staży zawodowych przez uczniów. 

Znaczenie dla regionu

Otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w Zgorzelcu stanowi istotny krok w kierunku modernizacji kształcenia zawodowego w regionie. Placówka nie tylko podnosi jakość edukacji, ale również odpowiada na potrzeby lokalnego rynku pracy, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii.

Dzięki zaangażowaniu Powiatu Zgorzeleckiego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz partnerów przemysłowych, BCU w Zgorzelcu ma szansę stać się wzorcowym ośrodkiem kształcenia zawodowego w dziedzinie energetyki.

Posiedzenie Rady Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie energetyki – owocny początek współpracy.

W dniu 8 maja 2025 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie energetyki, działającego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu. Spotkanie otworzyła Pani Monika Listwan, Dyrektor ZSP w Zgorzelcu, która przedstawiła skład Rady BCU, powołanej w celu wspierania rozwoju branżowych kompetencji zawodowych.

W skład Rady weszli:

  • Pani Monika Galasiak – przedstawicielka Powiatowej Rady Rynku Pracy,
  • Pan Andrzej Otręba – przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy,
  • Pani Dagmara Jaworska – przedstawicielka Powiatu Zgorzeleckiego,
  • Pan Kazimierz Kulas i Pan Marek Kucia (SEP) – przedstawiciele organizacji branżowych właściwych dla sektora energetycznego,
  • Pan Lucjan Andrzejewski i Pan Albert Gryszczuk – przedstawiciele pracodawców,
  • Pan Zbigniew Leja – przedstawiciel kadry dydaktycznej prowadzącej zajęcia w BCU.

Podczas posiedzenia Pani Monika Listwan przedstawiła kluczowe założenia funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności, ze szczególnym uwzględnieniem jego misji i celów edukacyjnych. Rada jednogłośnie przyjęła Regulamin Rady BCU oraz dokonała wyboru władz:

  • przewodniczącej – Pani Dagmara Jaworska,
  • zastępcy przewodniczącej – Pani Monika Galasiak
  • sekretarza – Pan Zbigniew Leja.

Ważnym punktem spotkania było również zaprezentowanie bogatej oferty szkoleniowej BCU wraz z harmonogramem, która uzyskała pozytywną opinię Rady. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć nowoczesne i doskonale wyposażone pracownie oraz warsztaty, które już wkrótce staną się miejscem intensywnych szkoleń zawodowych.

Spotkanie zakończyło się w atmosferze zaangażowania i gotowości do dalszej współpracy na rzecz podnoszenia kompetencji zawodowych w sektorze energetycznym.

Życzymy wszystkim członkom Rady oraz partnerom BCU owocnej i inspirującej współpracy!

Kondolencje.

Z powodu śmierci Ojca

Koleżance Sylwi Błaszczyk,

członkowi zarządu Oddziału Piotrkowskiego SEP

wyrazy współczucia składają koleżanki i koledzy z Oddziału Piotrkowskiego SEP.

Pomoc powodzianom.

Powódź mocno poruszyła nasze środowisko i pojawiły się w kołach inicjatywy zbiórki pieniędzy na pomoc poszkodowanym.

Załączam apel Centralnej Komisji ds. Członków Zwyczajnych SEP i zachęcam do podejmowania w kołach uchwał dotyczących przekazania środków pieniężnych na potrzeby powodzian. Podpisane przez Prezesów uchwały proszę przekazywać pocztą elektroniczną na adres biura OPt SEP.

Istnieje też możliwość dokonywania wpłat indywidualnych zarówno członków SEP jak i instytucji wspierających, na konto naszego oddziału 03 1750 0012 0000 0000 2757 9574 z dopiskiem „Powódź”.

Kwoty zadeklarowane w uchwałach i zebrane wpłaty zostaną przelane na konto organizatora zbiórki i rozdysponowane w sposób opisany w apelu.

Zmarł Kolega Zbigniew Półrola.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi

Inżyniera

Zbigniewa Półroli

Żołnierza Szarych Szeregów AK, Zasłużonego Seniora SEP, wieloletniego Prezesa Koła SEP przy Zakładach Przemysłu Meblarskiego w Radomsku, zaangażowanego członka Zarządu Oddziału Piotrkowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. inż Tadeusza Malinowskiego

Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

Na zawsze pozostanie w pamięci

Zarządu i członków Oddziału Piotrkowskiego SEP.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 4 października 2024 roku, w Kaplicy przy Cmentarzu Starym w Radomsku o godz. 11.00.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE.

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim odwiedzającym naszą stronę najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego optymizmu, a członkom SEP dużo zadowolenia z działalności stowarzyszeniowej, składa

Zarząd Oddziału Piotrkowskiego SEP.

VII Dyskusyjne Forum Kobiet SEP.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DFK2024.png

Kontynuując   tradycję z lat poprzednich, zapraszamy na  VII Dyskusyjne Forum Kobiet SEP pod hasłem:

 „Aktywność kobiet w kierunku  zainteresowania młodzieży zawodami elektryka, energetyka”

Forum odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia 2024 r. w Piotrkowie Trybunalskim

W ramowym programie przewidziane są  :

  • Wystąpienia Koleżanek.
  • Dyskusja i uchwalenie wniosków.
  • Wykłady techniczne i nie tylko.
  • Kolacja towarzyska.
  • Zwiedzanie z przewodnikiem Piotrkowa Trybunalskiego.

Organizatorem spotkania będą Koleżanki z  Oddziału Piotrkowskiego.

Pobierz “Program Forum Kobiet” VII-FORUM-KOBIET-SEP-PROGRAM.pdf – Pobrano 14650 razy – 366,25 KB

Przewodnicząca
Centralnej Komisji
ds. Członków Zwyczajnych SEP
/-/ Józefa Okładło

Organizację Forum Kobiet SEP wsparły firmy:

EKO-WIATR BIS Krzysztof Statuch

Spółka Komandytowa

ul. Jana Pawła II 52/452,

98-200 Sieradz

WKG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Działoszyńska 69,

98-355 Raciszyn

             

Usługi Instalacyjne Mariusz Dusza

ul. Krakowskie Przedmieście 168

98-200 Sieradz

Spotkanie noworoczne członków i przyjaciół OPt SEP.

Jak co roku Oddział Piotrkowski SEP zorganizował noworoczne spotkanie członków. W tym roku odbyło się ono w dniu 12 stycznia, w restauracji hotelu Agat.

 Spotkanie otworzył Prezes Oddziału, Marek Młynarczyk, witając zaproszonych gości.

Wśród osób, które przyjęły zaproszenie był Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, któremu towarzyszył Wiceprezydent Adam Karzewnik. Władze SEP reprezentowali Wiceprezesi SEP Marek Grzywacz i Jan Musiał. Obecni byli również Prezesi sąsiadujących oddziałów: Przemysław Tabaka z Oddziału Łódzkiego i Andrzej Nieborak z Oddziału Sieradzkiego. Naczelną Organizację Techniczną reprezentował Prezes Oddziału Piotrkowskiego, Stanisław Papuga, Nie zabrakło przedstawicieli organizacji naukowo-technicznych i stowarzyszeń, takich jak ŁOIIB, PZITB, SIMP i  SITG.

Reprezentację największego pracodawcy na obszarze działania Oddziału Piotrkowskiego SEP stanowili Panowie Andrzej Piętka, Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź i Piotr Masiarek, Dyrektor PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź RE Piotrków Trybunalski.

Z wielką przyjemnością odnotowaliśmy udział w spotkaniu Pań Moniki Listwan i Barbary Karnikowskiej-Bożek, które przybyły w imieniu Branżowego Centrum Umiejętności w Zgorzelcu.

            Następnie Prezes Oddziału omówił najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w Oddziale Piotrkowskim SEP w minionym roku. Należą do nich odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi Oddziału, inż. Tadeuszowi Malinowskiemu i podpisanie umowy partnerskiej ze Starostą Zgorzeleckim, dotyczącej udziału w organizacji i prowadzeniu Branżowego Centrum Umiejętności w Zgorzelcu. Wśród innych wydarzeń wymienił funkcjonowanie Ośrodków Szkoleniowych w Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie, pracę Komisji Egzaminacyjnych, organizację konferencji i sympozjów naukowo-technicznych, a także przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i turystycznym. W minionym roku zorganizowany został po raz pierwszy oddziałowy konkurs „Energia w fotografii”.

Zakończeniem wystąpienia było uroczyste wręczenie Medali Pamiątkowych Oddziału Piotrkowskiego SEP. Otrzymali je: firma HenKEL reprezentowana przez Annę Kępę i forma INEL reprezentowana przez Piotra Strzeleckiego oraz koleżanka Anna Szurgot i kolega Zbigniew Załęczny z Koła nr 1 OPt SEP przy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

            Po wystąpieniu Prezesa Oddziału uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu zespołu „Gadowska z Gachami”, który zaprezentował kilka ciekawych interpretacji znanych i nieznanych utworów.

Dalszą część spotkania stanowiła kolacja koleżeńska, której tradycyjnie towarzyszyły rozmowy w kuluarach.